Jdi na obsah Jdi na menu
 


Město Přimda je příjemným rekreačním střediskem a to jak zimním, tak i letním.Město leží jížním směrem od Tachova a je dostupné z dálnice D5. Ze tří stran je obklopeno zalesněnými stráněmi a od jižního okraje Přimdy se rozkládá chráněná krajinná oblast Český les.

Dominantou města je zřícenina hradu Přimda.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

koupání v rybníku Václavák cca 2 km od pensionu směr Rozvadov

 

 

 

HISTORIE PŘIMDY

  Přimda je malé Obrazekměsto rozkládající se v oblasti Českého lesa a pod stejnojmenným vrcholkem Přimda (848 m.n.m.). Na jížním úbočí tohoto vrcholku je významná zřícenina hradu Přimda, jež je národní kulturní památkou a je označován jako nejstarší dochovaný kamenný hrad u nás. Byl vybudován v roce 1121 pány z Vohburgu. Jelikož stál na českém území, dobyl jej Vladislav I. a hrad sloužil jako ochrana tudy procházející obchodní stezky. Ve 12. století se Přimda stala dvakrát dlouhodobým vězením Přemyslovce Soběslava II. Osada v podhradí byla pravděpodobně založena společně s hradem, první písemná zmínka o obci Přimda je z roku 1331, kdy byla povýšena na městečko. Kolem městečka byly vybudovány hradby. V roce 1585 postihl Přimdu ničivý požár. V roce 1601 získává městečko společně s panstvím Andreas Lindl. V roce 1675 se majiteli městečka stávají Novohradští z Kolovrat a tito k městečku připojili statek ve Velkých Dvorcích. Hrad byl ve středověku rozšířen a v 16. století je hrad uváděn jako zchátralý. Vzhledem k nedostatku vody v Přimdě se městu vyhnul průmysl a rozvíjelo se zemědělství. U města byl kamenolom a pracovaly tu dvě cihelny. Koncem 2. světové války byla Přimda ostřelována americkými letci a ve městě byla zničena řada domů. V roce 1947 bylo zničené město téměř zrušeno, zůstal pouze kostel a několik domů na okraji bývalého města. Ve druhé polovině 20. století byla nově vystavěna značná část města.

Dominantou města je původně gotický kostel svatého Jiří s románským jádrem pocházející ze 14. století. Kolem roku 1500 byla ke kostelu přistavěna věž. V období 2. světové války byl kostel zančně poničen, po válce byly provedeny pouze provizorní opravy. Před kostelem je socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1734. Nedaleko jižního okraje města jsou tři smírčí kříže.